Bilinen-En-Tehlikeli-5-Cinsel-Hastalik

Bilinen En Tehlikeli 5 Cinsel Hastalık

By Cialis Fiyat | 9/9/2019 12:00:00 AM | Cinsel Hastalık |

Gelişme sürecinde olan ülkelerde daha sık görülen ve cinsel ilişki birleşme sonucunda bulaşan cinsel hastalıklar, dünya genelinde birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Bu makalemizde sizler için tarihte görülen en tehlikeli 5 cinsellik hastalığı açıklamaya çalışacağız. Ve cinsel birleşme sonucunda bulaşan, milyonlarca insanın ölümüne neden olan tehlikeli 5 cinsel hastalıklar ve belirtileri;

 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Gonore (Belsoğukluğu)

 Genç yaşlarda daha çok görülen Gonore, bir bakteri hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalık, anal veya oral yollarla bulaşmaktadır. Gonore hastalığı önemli belirtilere sahip olmadığından, hiç farkına bile varılmadan ilerleme gösterebilmektedir. Teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu hastalığın, ilerleme döneminde ise ciddi tehditler oluşturduğu söylenebilir. Yani ölümle sonuçlanan örnekleri de mevcuttur. Her yıl 21 milyon civarındaki kişinin bu hastalığa yakalandığı ve ölüm oranlarının %1 civarlarında olduğu tahmin ediliyor.

Hepatit B

 Dünya tarihinde görülen en önemli ölümcül ve en yaygın hastalıklar listesinde yer alan Hepatit B, en tehlikeli cinsel hastalıklar arasında bulunmaktadır. Aşılanma ile korunmanın sağlandığı ancak aşısı olmayan kişilerde bu bulaşıcı hastalığın dünya genelinde yaklaşık olarak 500 milyon inanın taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu taşıyıcılara her yıl 50 milyon kişi daha katılarak artmaktadır.

 Cinsel temasla hızlı şekilde bulaşan hastalıklar arasında bulunan Hepatit B'nin ölüm riski ise oldukça yüksek oranlıdır. Hastalığı taşıyan kişilerin yüzde 30'u karaciğer kanseri ve siroz hastalığı yüzünden hayatlarını kaybetmektedirler. Her ne kadar cinsel bir hastalık olarak görülmese bile, cinsel yolla ve hava ile kolayca bulaştığından ölüm oranlarının yüksek olmasından dolayı bu hastalığa da listemizde yer verdik.

HIV-AIDS

 Cinsel yolla bulaşan ve cinsel hastalık denildiğinde akıllara ilk gelen hastalıktır. HIV-AIDS, dünya genelinde yüksek ölüm oranlarıyla dikkat çekmektedir. Tarihteki cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve ölüm listesinin en önde yer alan bu hastalık, 1898 yıllarında baş göstermiş ve o günden bu yana yaklaşık olarak 1,5 milyon kadar kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Cinsel birleşmeyle bulaşmanın yanı sıra, kan yoluyla da bulaşabilen HIV-AIDS, doğum esnasında anneden bebeğe de geçmektedir. Cinsel hastalıklar listesinin en tehlikeli ve riskli durumunu barındıran ve bu hastalığı olan insanların hastalıktan korunabilmek için sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları gerekmektedir. Yani tek eşli cinsellik hastalıktan korunmayı sağlar.

Trikomonas

 Cinsel birleşmeyle bulaşan en ciddi cinsel hastalıklar listesinin başında yer alan Trikomonas, ilk olarak 1836 yılında Alfred François tarafından bulundu. Her iki insan cinsinde de görülebilen bu hastalık, daha çok orta yaş insan gurubunda görülmektedir. Genellikle cinsel ilişkiden sonra kuluçka süresi 7 ile 21 gün sonra kendini gösteren hastalık, yeşil ve sarı akıntıyla belirtiler vermeye başlar. Yine idrarda yanma ve gerginlik hissi de hastalığın diğer belirtileri arasında yer alır. Teşhis yolu genellikle akıntılar yoluyla konulur ve bu şekilde tedavi başlatılır. Dünyanın en tehlikeli cinsel hastalıklar listesinde olan Trikomonas, her yıl on binlerce insanın hayatını ölümle sonuçlandırabiliyor.

Sifiliz (Frengi)

 Bir bakteri enfeksiyondur. Karşımıza cinsel hastalık olarak çıkan frengi, cinsel yolla bulaşan tehlikeli hastalıklar arasındadır. Erkek ve kadınlarda görülebilir. Bu cinsel hastalık; anal ve Genital bölge yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık birden fazla deri hastalığını taklit ettiğinden, dolayısıyla teşhis edilebilmesi oldukça güçtür.

 Hastalık üçüncü seviyeye geldiğinde yani son evresine geldiğinde ise organlara ciddi hasarlar vermeye başlar. Ve kişinin ölümüne neden olur. Frengi hastalığının kökeninin kimilerince Kolomb'tan sonrasına, kimilerince ise 13.yüzyıla kadar uzandığına dair tartışmaları ve bulguları bulunmaktadır. Ancak hastalıkla ilgili bilinen önemli bir gerçek ise hastalığın ortaya çıktığı günden, günümüze kadar milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine yol açmış olmasıdır.

 Cinsel Hastalıklardan Korunma Yolları Var Mıdır?

 Cinsellik insanlık tarihinden bu yana görülen en keyifli ve en acılı olan ama dikkatlice yaklaşılmadığı sürece tehlike arz eden bir eylemin gerçekleşmesidir. Bu hastalıklardan korunmak için ortak elbise kullanmamak, cinsel temastan uzak durmak, toplu oturum yerlerindeki tuvaletleri kullanmak ve her cinsel aktiviteden önce kondom kullanmak, hastalık dönemlerinde cinsellikten uzak durmak olarak sayılabilir. Daha detaylı bilgiler için geniş çaplı araştırmalar ya da Huri Medikal müşteri temsilcilerinden her daim bilgi alabilirsiniz.

Etiketler